Digitális Transzformáció – hol tartunk 2020-ban?

A világ digitális transzformációja

A világban jelenleg zajló digitális transzformáció jelenti egyben a legnagyobb kihívást, illetve lehetőséget a cégek versenyképességének megtartásában, növekedésében. Ennek a digitális jelenségnek sok szintje van és megértést követel, így egy jól kivitelezhető terve van szükségük a vállalkozásoknak a sikerességhez.


A digitális transzformációval kapcsolatos trendek megbeszélését megelőzően egy picit tekintsünk vissza az elmúlt évekbe. Az Európai Bizottság 2015 óta minden évben vizsgálja az EU-s tagállamok digitális fejlettségét, amit aztán publikál az úgynevezett Digitális és Társadalom Fejlettségét Mérő Mutató országjelentésben (angol rövidítés: DESI).

A vizsgálandó adatok közé tartozik többek között:

  • Hálózati összekapcsoltság, azaz a szélessávú infrastruktúra fejlettsége
  • A munkavállalók digitális készségei
  • Internet használata, azaz az emberek milyen gyakorisággal interneteznek
  • Vállalkozások digitalizálódása, tehát a digitális technológiák vállalkozások általi alkalmazása
  • Digitális közszolgáltatások, tehát hányan intézzük online a közügyeinket
  • Infokommunikációs K+F tevékenység, azaz az országok e téren nyújtott állami támogatása

E szerint a jelentés szerint Európa már évek óta elég előkelő helyen áll, országai folyamatos fejlődést mutatnak mindegyik szektorban, a legjobban teljesítőket világviszonylatban jelenleg csak Dél-Korea előzi meg e téren, ahogy azt a következő ábrán láthatjuk:

Globális fejlettség

Digitális transzformáció az Európai Unión belül


Az elmúlt években az EU összes országa fejlesztett digitalizáció tekintetében. A top országok között van Finnország, Svédország, Hollandia, Dánia. Őket követi az Egyesült Királyság, Luxemburg, Írország, Észtország és Belgium. Az érdekes a dologban az, hogy a gazdaságban jobban teljesítő országok nem feltétlenül járnak az élen e tekintetben, tehát még mindig van hová fejlődni globális téren, ha meg szeretnénk őrizni a globális versenyképességet.

Ezen az ábrán tehát az Európai Unión belüli államok helyzetét láthatjuk:

Európai országok infokommunikációs fejlettsége

Magyarország teljesítése a digitális transzformációban


Az ábrát tovább vizsgálva láthatjuk, hogy a 2019-es DESI alapján Magyarország a 28 uniós tagállam között a 23. helyen áll, sajnos már évek óta. Bár ha a szélessávú infrastruktúra fejlettségét nézzük, abban elég jól teljesítünk, a legnagyobb kihívást a digitális közszolgáltatások, illetve a digitális technológiák vállalkozások általi integrálása jelenti. Ezeken a területeken országunk jelentősen elmarad az uniós átlagtól. Utóbbit tekintve, a vállalatok mindössze 14 %-a használ az információk különböző részlegek közötti megosztása érdekében vállalati erőforrás-tervezési szoftvercsomagot (ERP-t), ami a legalacsonyabb arány az EU-ban.

Az állam ennek javítása érdekében tett lépései közé tartozik a Modern Vállalkozások Programja, a vállalkozásoknak lehetőségük van a Digitálisan Felkészült Vállalkozás minősítés megszerzésére, illetve további pályázatokból teszi lehetővé számukra ezen a téren történő fejlődést.

Sok vállalkozó, főképp a magyarországi kkv-k még mindig inkább teherként tekintenek a digitalizációra, mintsem a versenyképesség javítását látná benne. Sokan még mindig valamilyen több szoftverből álló szigetrendszerben dolgoznak akadályozott információ áramlással, hatalmas Excel táblákban létrehozott adatbázisokból összehalászott kimutatásokat készítenek, sőt van még, aki négyzetrácsos papíron vezeti a projektjeit. Jelenleg ezek a konkrét problémák a magyarországi kis és középvállalkozásoknál, ezen a téren kellene felfrissülni.

Szálljunk ki a mókuskerékből és próbáljuk keresni azokat a lehetőségeket, amelyek nem csak megtartják, hanem előrébb viszik a vállalkozásunkat, hatékonyabbá teszik azt. Ezen lehetőségek közé tartoznak 2020 Digitális Transzformációs trendjei, melyek közül akár te is fejleszthetsz és előnyre tehetsz szert:

  • Automatizáció
  • Mesterséges Intelligencia/Üzleti Intelligencia
  • Mobil technológia és 5G
  • A munkaerő átképzése
  • Blockchain
  • Internet of Things
  • Felhő
  • Design Thinking
  • Kvantum számítás
  • Analitika
  • Machine Learning
  • GDPR
  • Home Office
  • Okos Városok, drónok és önvezető autók

Ezen témákról fogunk szót ejteni röviden a következő cikkünkben. Amennyiben kérdésed van, vagy ajánlanál olyan témát, ami a listából kimaradt, de szerinted ott kellene lennie, írd meg itt.

Forrás: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/desi

AmTech Rendszerház Kft. – Egyedi szoftververeket fejlesztünk, határidőre!

Cégünk több mint 10 éve foglalkozik egyedi vállalatirányítási rendszerek fejlesztésével. Több, mint 100 egyedi fejlesztést adtunk át ügyfeleinknek. Mindemellett célunk, hogy segítsük a magyar kkv közösséget a jelenleg is zajló és egyre rohamosabban gyorsuló digitális átalakulással kapcsolatban, hogy továbbra is hatékonyak és versenyképesek maradhassanak.

Ha Ön is szeretne ilyen irányban fejleszteni, keressen fel minket és megbeszéljük tudunk-e közvetlenül, vagy közvetetten stratégiai partnereink egyikével segíteni.

Molnár Péter
Újgenerációs ERP Specialista
molnar.peter@amtech.hu
www.amtech.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük